Хранене или диета? Kак да се научим да се храним, за да бъдем здрави (1)
Диета в нашето съзнание най-често е мъчително спазване на правила, свързани с храненето, които налагат ограничения, безвкусни ястия, непрекъснат глад или просто изразходване на много време за контролиране на калориите. Нерядко диетата се свързва с болест, болница, лекарства и редица негативни емоции.
Всъщност диета е сборът от храни, които човек консумира всеки ден. Традиционна диета е обичайният подбор на храни, определен от предпочитанията на индивида или свързани с определени културни и религиозни традиции, нагласи и предпочитания, географски и климатични особености. Трудно е да се постави ясна граница между диета и хранене. В англоезичната литература под хранене се разбира процес на доставяне до клетките на организма вещества, необходими за нормалната жизнена дейност. Това е приемане на достатъчно количества белтъци, мазнини и въглехидрати, витамини и минерали и всички останали вещества, които поддържат живота. Храненето влияе силно върху здравето и работоспособността и се осъществява чрез комбинация от отделни храни, които доставят хранителни вещества и енергия за тялото. Именно затова често можем да поставим знак на равенство между понятието здравословно хранене и здравословна диета.
Дори когато човек е здрав и се чувства бодър и работоспособен е нужно да не забравя основните принципи на здравословното хранене или здравословна диета, а именно умереност и максимално разнообразие на храни, намаляване количеството на мазнини, сол, захар, ежедневна консумация на зеленчуци и плодове, пълнозърнести храни, растителни масла и много, много вода.
Какво е здравословно хранене и дали то е особен вид диета? Все повече доказателства се явяват в полза на връзката между храненето и редица хронични заболявания – атеросклероза, хипертония, диабет тип-2, остеопороза, някои видове рак. Те до голяма степен са следствие на продължително неправилно хранене или нездравословна диета. Прекомерна консумация на храни богати на животински мазнини, високо съдържание на сол и захар, недостатъчен прием на калций, витамини и минерални вещества постепенно води до неблагоприятни промени, които организмът не може да компенсира и като краен резултат се появява заболяване. Диетата може да бъде нездравословна както количествено, така и качествено. Неправилна диета не винаги е единствено обилното хранене, което води до съществено натрупване на килограми. Понякога човек може да поддържа тегло в границите на нормата, но вида на храните, които консумира да оказват негативен ефект върху здравето. Определен хранителен дисбаланс, монотонно и еднообразно хранене, неправилна кулинарна обработка и съхраняване на храните също не може да се нарече здравословно. Именно затова, когато се храните, визуализирайте в съзнанието си „Пирамидата на здравословно хранене” и всеки ден правете разумния избор, за да останете здрави и активни.